Pjeskarenje zubi jedna je od tehnika čišćenja zubi kod stomatologa i ona je samo dio postupka profesionalnog čišćenja zubnog kamenca.
Kako bi znali što je pjeskarenje i koja je razlika između čišćenja kamenca i pjeskarenja, razgovarali smo sa stomatologom, stručnjakom za parodontologiju, Igorom Kosminom iz stomatološke klinike Dentum.
Pjeskarenje zubi: Zašto se radi?
Pjeskarenje zubi je metoda kojom vam stomatolog ili dentalna asistentica/asistent uklanja sa zuba plak i bakterijski biofilm te rješava problem pigmentacije na zubima.
Ponekad će vam asistentica ili stomatolog obaviti čišćenje zubnog kamenca (ono može biti ultrazvučno ili lasersko) zatim pjeskarenje zubi i na kraju će obaviti poliranje zubi koje je neophodno nakon svakog čišćenja kamenca ili pjeskarenja. Ukoliko nema potrebe za prethodnim čišćenjem kamenca, možete obaviti samo pjeskarenje i poliranje zubi.
Dakle, pjeskarenjem se uklanja dentobakterijski plak i rješava se pigmentacija zuba. Dentobakterijski plak nije isto što i zubni kamenac; plak nastaje i uvijek je prisutan sve dok dobro ne operemo zube (uzrokovan je lošom dentalnom higijenom). Jednostavno rečeno, nakon što ste pojeli, plak je već prisutan u vašim ustima. Pjeskarenjem se, osim plaka, rješava i problem pigmentacije zuba. Pacijenti koji rješavaju problem pigmentacije, nakon pjeskarenja mogu primjetiti očiglednu razliku u izgledu svog osmijeha (bijeli i blistavi osmijeh bez mrljica).
Pjeskarenje zubi: Koliko traje i kako izgleda postupak?
Duljina trajanja pjeskarenja je individualna i može trajati od 5 do 15 minuta, a ultrazvučno čišćenje kamenca ovisi od pacijenta do pacijenta. Nakon čišćenja zubnog kamenca i pjeskarenja najbitnije je dobro ispolirati zube jer ako se zubi ne ispoliraju postoji mogućnost da će se kamenac još brže razviti.
Pjeskarenje se radi pomoću instrumenta zvanog “Pjeskara” i sitnog pijeska koji se raspršuje i tako čisti zube. Sastav “pijeska” je različit, od grubljih čestica kalcij karbonata i natrij bikarbonata, do mekših čestica glicina i eritritola, koji se svaki koristi za određene svrhe.
Pijesak može biti raznih okusa tako da se ne morate pribojavati kakav okus ostavlja pjeskarenje:
- višnja,
- menta,
- limun,
- jagoda,
- naranča itd.
Pjeskarenje zubi prije i poslije
Razlika između čišćenja zubnog kamenca i pjeskarenja
Hoće li vam stomatolog raditi čišćenje zubnog kamenca ili samo pjeskarenje ovisi o stanju vaših zubi. Čišćenje zubnog kamenca često uključuje pjeskarenje i poliranje zubi no ukoliko nemate kamenca i nije potrebno čišćenje zubnog kamenca, stomatolog vam može obaviti samo pjeskarenje zubi kako bi uklonio plak i riješio eventualnu pigmentaciju zuba.
Čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje – je li potrebna anestezija?
Sam postupak, bilo da se radi o čišćenju zubnog kamenca ili samo pjeskarenju, nije bolan no ponekad pacijenti zbog osjetljivih zubi mogu tražiti anesteziju kako bi sve prošlo lako i bezbolno.
Ukoliko imate neke od ovih problema sa zubima, moguće je da ćete trebati anesteziju za čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje:
- osjetljivi zubi (na toplo/hladno),
- ogoljeni zubni vratovi,
- ukoliko imate parodontozu.
Osim klasične, lokalne anestezije, stomatolog ili dentalna asistentica vam može olakšati vrijeme čišćenja tako da vam našprica površinsku anesteziju (Lidokain sprej) koji funkcionira kao privremena anestezija (ne drži dugo i brzo vraća osjet u ustima). No, ukoliko možete izdržati ili vas uopće ne boli čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje nema potrebe za anestezijom.
Koliko često treba dolaziti na čišćenje kamenca ili pjeskarenje?
Kod osoba koje imaju problema s kamencem (najčešće su to parodontni pacijenti), preporučuje se da dolaze na kontrole i čišćenje zubnog kamenca (koje uključuje pjeskarenje) svaka 3 mjeseca.
Osobe koje nemaju problema s nakupljanjem plaka, kamenca i pigmentacija zuba, trebale bi dolaziti na kontrole i čišćenje svakih 6 mjeseci, odnosno dva puta godišnje.
Parodontni pacijenti – metode čišćenja kamenca
Ukoliko imate parodontozu, čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje se izvode malo drugačije. Čiste se posebno parodontološki džepovi (ultrazvučno s posebnim piezoelektricnim uredajem i ponekad ručnim instrumentima-kiretama). Stomatolog čisti sva područja koja su potrebna kako iznad tako i ispod razine zubnog mesa te se koristi subgingivni pijesak, najcesce eritrol (blaži je i mekši da može ići ispod zubnog mesa), koji skida sav bakterijski biofilm i ujedno polira površinu. Kod pacijenata s parodontozom čišćenje kamenca i pjeskarenje može izvoditi isključivo stomatolog.
Ako vam stomatolog nakon čišćenja zubnog kamenca i pjeskarenja premaže zube zaštitnim gelom, preporuča se da ne jedete i ne pijete ništa narednih sat vremena. Taj gel se često stavlja kod pacijenata koji imaju puno pigmentacija zuba.
Pjeskarenje zubi cijena
Ukoliko želite pristupiti samo pjeskarenju zubi kako bi uklonili plak i riješili pigmentaciju zuba, cijena takvog tretmana u prosjeku košta 200tinjak kuna. Da ponovimo, nakon pjeskarenja vrlo je važno također ispolirati zube kako bi se usporio nastanak kamenca.
Cijena čišćenja zubnog kamenca koji uključuje:
- ultrazvučno ili lasersko uklanjanje kamenca,
- pjeskarenje i
- poliranje,
Cijena ovisi od klinke do klinike no u stomatološkoj klinici Dentum cijena čišćenja zubnog kamenca iznosi 250 kuna po čeljusti na koje odobravaju kao i na sve njihove usluge, 10% popusta na gotovinsko ili virmansko plaćanje.
Savjeti za oralnu higijenu kako bi spriječili ili smanjili nastajanje kamenca
Važno je održavati zube čistima, kao što su bili nakon tretmana čišćenja i pjeskarenja. Nakon svakog jela se taloži plak na površini zuba i na njega se naseljavaju bakterije. Kada plak ostane netaknut 24 do 72 sata na zubima on kalcificira, tj. stvrdne se i više ga nije moguće samostalno skinuti s četkicom, već je potrebno profesionalno čišćenje i skidanje kamenca.
Za prevenciju ili smanjenje nastanka zubnog kamenca ključ je redovito i temeljito pranje zubi barem dva puta na dan po 2 minute.
Možda će vas zanimati:
Ortopan – rendgenska snimka čeljusti
Karijes – što ga uzrokuje i kako ga prepoznati?
Razlika između ljuskica i krunica – što je bolje za vas?
Invisalign – prozirni aparatić za zube i sve što trebate znati o njemu
Kako izgleda i koliko traje besplatan prvi pregled u stomatološkoj klinici Dentum?